Szafy – jak je dobrze zaprojektować?

Fazy magazynowania Możliwość komentowania Szafy – jak je dobrze zaprojektować? została wyłączona 84

W naszych mieszkaniach jest wiele mebli, które pełnią różne funkcje. Meble kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, meble łazienkowe – odporne na wilgoć, meble do sypialni – dopasowane do materaca. Więc jaka powinna być idealna szafa?

Szafa przede wszystkim powinna być pojemna i dobrze zagospodarowana, aby to uzyskać musimy dobrze ją zaprojektować. Projektowanie szafy zaczynamy od ustalenia ile mamy na nią miejsca. Mierzymy naszą wnękę lub, jeśli szafa jest wolno stojąca, zakładamy jej wymiary. Pamiętajmy, że przy szafie z drzwiami uchylnymi, czyli otwieranymi standardowo musimy zachować głębokość od 55 – 60 cm, natomiast przy szafie z drzwiami przesuwnymi do standardowej głębokości musimy dodaćok 8 cm – które zajmuje tor i mechanizm jezdny drzwi.

Kolejny krok to ustalenie przeznaczenia naszej szafy. Szafy mogą być bieliźniane ( na pościel, obrusy i ręczniki), szafy garderobiane ( przechowujemy w niej wszystkie nasze ubrania), szafy w przedpokoju z przeznaczeniem na ubrania wierzchnie i buty, szafy gospodarcze na środki czystości, mopy i inne drobiazgi. Należy pamiętać, że najważniejsze to wygospodarowanie miejsca na każdą rzecz, którą chcemy w niej przechowywać.

Warto pamiętać o orientacyjnych wymiarach:

– Miejsce potrzebne na długie wieszanie – 130- 150 cm

– Miejsce potrzebne na krótkie ubrania – 110- 120 cm

– Wysokość standartowych półek do układania ubrań – 25- 35 cm

– Wysokość półek na niskie buty – 20 cm

Szafę dodatkowo można wyposażyć w szuflady, koszyki, pantograf, wieszaki na paski lub spodnie.

Pozostałe wpisy o budownictwie i architekturze:

Szafy – jak je dobrze zaprojektować?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top